Menü

Uyguladığınız SEO tekniklerini devamlı olarak kontrol etmeniz gerekir. Bu da arama motoru optimizasyonunun bir parçası olan SEO denetimidir. SEO denetimi web sitesine uygulanan tekniklerin kontrolünü ve denetimini içerir. Bu nedenle SEO’nun asıl amacı kadar denetiminin nasıl yapılacağını bilmek de gerekiyor diyebiliriz. 

SEO denetiminin içerisinde anahtar kelime araştırması, web sitesindeki içerikler ve içeriklerin arama motorlarına optimize edilip edilmediği kontrol edilir. Bunun yanında web sitesi hızı, mobil uyumluluk ve URL yapısı gibi birçok teknik de arama motoru optimizasyonu denetiminin içerisinde bulunuyor. 

SEO denetimi yapılırken bu teknikler incelenerek bir rapor haline getirilmelidir. Çünkü arama motoru optimizasyonu uygulanan web sitelerinde çeşitli etkenler göz önüne alınmalıdır ve denetlenmelidir. Denetlemeler yapıldıktan sonra web sitenizdeki eksiklikleri belirliyerek iyileştirme çalışmalarına başlayabilirsiniz. 

SEO Denetimi Neleri İçerir?

Arama motorlarının web sitelerini tanımak için incelediği belirli maddeler vardır. Bu maddeler SEO teknikleri olarak adlandırılıyor. Daha önce de bahsettiğimiz gibi SEO teknikleri uygulandıktan sonra devamlı olarak denetim altında tutulmalıdır. Çünkü arama motoru optimizasyonu bir kere uygulanıp sonuç alabileceğiniz yöntemler arasında değildir. 

Bu nedenle SEO denetiminin içerisinde hangi maddelerin bulunduğunu da bilmemiz gerekiyor. Aksi takdirde SEO tekniklerini takip etmezsek devamlı olarak kendini geliştiren arama motorlarında aldığımız sıralamalarımız düşecektir. Böyle bir durumda da markanıza sağladığınız organik trafik ve marka bilinilirliğiniz de azalacaktır.

Anahtar Kelime Denetimi

Web sitenizde yer verdiğiniz içerikleriniz için anahtar kelime analizi yapılır. Anahtar kelime analizi web sitenizdeki içeriklerinizin arama motorları tarafından anlaşılmasını ve bu sayede sitenizin üst sıralara çıkmasına olanak sağlar. Bu nedenle devamlı olarak anahtar kelime ve içerik analizlerinizi yapmanız gerekiyor. Çünkü yeni gelen güncellemeler ile arama motorlarının koyduğu kurallar değişim gösterebilir. 

Bağlantı Denetimi

Arama motoru optimizasyonu adımlarından biri de giden/gelen bağlantılardır. Bu bağlantılar sitenizin organik trafiğini artırmanız için uygulamanız gereken SEO tekniklerinden sadece bir tanesidir. Web sitenizden veya başka bir siteden kullandığınız bağlantılarınız hem sitenizi güçlendirir hem de sitenizin popülaritesini artırır. 

Bu nedenle devamlı olarak giden/gelen bağlantılarınızı denetim altında tutmalısınız. Bu sayede zarar görmüş diğer sitelere giden bağlantılarınız kaldırabilir veya web sitenizdeki diğer sayfalara da organik trafik çekebilirsiniz.  

URL Yapısı Denetimi 

SEO tekniklerinden biri olan URL’ler web sitenizdeki sayfaların adreslerinin nasıl göründüğünü belirler. Arama motoru optimizasyonunda URL denetiminin nedeni de web sitenizdeki sayfaların arama motorları tarafından anlaşılabilir olmasıdır. Arama motorları web sayfalarının URL’lerine dikkat eder. Bu nedenle web sitenizdeki URL’leri SEO açısından sağlıklı olabilmesi için denetlemeniz gerekiyor. Aksi takdirde arama motoru sayfaların adreslerini tanıyamaz ve sıralamada aşağı doğru inmeye başlarsınız. 

Hız ve Mobil Uyumluluk Denetimi

Arama motorlarının web sitelerinde dikkat ettiği diğer noktalar ise hız ve mobil uyumluluktur. Web sitelerinin mobil ve internet sisteminde hızlı bir yapıya sahip olması kullanıcılar için önemlidir. Bu nedenle arama motorları da bu noktaya önem veriyor. Web sitenizin hızlı bir yapıya sahip olması sıralamanız için dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri olduğu için devamlı olarak kontrol altında tutulması gerekir. Aynı şekilde mobil uyumluluğun sağlanması da iyi bir sıralama sağlayabilmeniz ve arama motorları tarafından başarılı görülebilmeniz için gerekli adımlardan biridir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Konum:

Üçevler Mah. Esra Sk. Polat Plaza
Kat : 4 Daire : 15 -18 Nilüfer/BURSA

425 Hancock Pl Fairview New Jersey 07022
New Jersey / United States
Phone: +1-201-713-1708

Bize Ulaşın