SMO – Sosyal Medya Optimizasyon (Social Marketing), sosyal medya dünyasının önde gelen dijital pazarlama stratejilerinden biridir. SMO’nun öncelikli hedefi arama motorları dışındaki kaynaklardan ziyaretçileri web sitenize çekmektir. SMO, SEO’nun daha yüksek arama motoru sıralamalarını desteklemesine benzer şekilde, içeriği iyileştirerek SMM (sosyal medya pazarlaması) girişimlerinin daha iyi çalışmasına olanak tanır. 

Ayrıca çevrimiçi itibar yönetimini (ORM) uygulayabilir. Firmanız hakkında olumsuz yorumlar gönderilirse, uzman ekibimiz bir SMO stratejisi oluşturarak olumsuz yorumların arama motorlarında gösterilen ilk bağlantı olmamasını sağlayabilir.

SMO – Sosyal Medya Optimizasyon Nedir?

Sosyal medya hesaplarının optimizasyonu olarak bilinen SMO, kaliteli içerik üretme faaliyetidir. Böylece bu içerikler, paylaşılabilir, üretken ve geri dönüşüme uygun hale getirilir.

Sosyal medya optimizasyon genellikle iki adımdan oluşur. Öncelikle paylaşılabilecek içerikler oluşturulmalıdır. Ardından, bu içeriklerin kullanıcılar tarafından kolayca paylaşılabilmesi için sosyal paylaşım araçlarına eklenir. Bu sayede kullanıcılar istedikleri içeriği istedikleri zaman anında paylaşabilirler. 

SMO’nun SEO’dan Farkı Nedir?

Arama motoru optimizasyonu olarak bilinen SEO, Google, Yandex ve Bing gibi arama motorlarında çıkan sonuçlarda Web sitenizin ön sıralarda yer almasını amaçlar.

SMO, yani sosyal medya optimizasyonunda içeriğin paylaşılabilir olması önemlidir. Sosyal medya platformları için içerik oluşturulurken bazı özelliklere dikkat edilir. İçeriklerde başlıklar dikkat çekici olmalı, ilginç ve doğru bilgiler kullanılmalıdır.

SMO çalışmalarında dikkat edilmesi gerekenlerin başında bu iki husus gelmektedir.
Ayrıca SEO’nun asıl amacı siteye giriş yapmak ve sitede gezinme süresini arttırmaktır. SMO’da içerik, kullanıcılar tarafından gönüllü olarak paylaşılır.

Örneğin bazı web sitelerinde akılda kalıcı bir başlık ile alakasız içerikler oluşturulmaktadır. Bu da içeriğin görüntülenmesini sağlar. Ancak sosyal medya optimizasyonu için yalnızca bu işlem yeterli değildir. İçeriğin beğenilmesi ve paylaşılmaya değer bulunması önemlidir.
Çünkü içeriklerin orijinal olması gerekir ve ayrıca sosyal medya hesabında görsel, video ve grafik kullanılmalıdır.

Sosyal Medya ve Arama Arasındaki Bağlantı

Tüketiciler ve müşterilerle etkileşimi teşvik etmek için kullandığımız bir başka katılım stratejisi de Facebook ve YouTube gibi ilgili sosyal medya sitelerinde çevrimiçi topluluklar oluşturmaktır. 

Milyonlarca kişi bu sosyal medya platformlarından birini düzenli olarak kullandığından, marka görünürlüğünüzü artırmak ve işinizi büyütmek için çeşitli seçenekler mevcut. İnsanlar yeni bir şeyler keşfetmek, etkileşimde bulunmak ve bunları sosyal medya platformlarında paylaşmak için zaman harcıyor. 

Milyarlarca insanın malzeme, yaratıcı fikir, iş teması, kişisel görüntü ve diğer önemli bilgileri değiş tokuş etmek için sosyal medya hesaplarını kullandığını biliyoruz. Uzman SMO ekibimiz, şirketinizi tanıtmanıza fayda sağlayacak muazzam bağlantı ve destekçi ağları oluşturmanıza yardımcı olur.

Sosyal Medya Optimizasyon Stratejileri

Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik (UGC), izleyicinin gerçek sesini temsil ettiği için çevrimiçi olarak bulunan en değerli bilgi parçalarından biridir. Codead Growth Agensy olarak sosyal medya optimizasyonunu en iyi şekilde oluşturmak adına size özel stratejiler geliştiriyoruz. 

İçerik Stratejisi

Sosyal medya varlığınızın benzersizliğinin ve kişiliğinin korunması çok önemlidir. Bu anlamda yaratıcı fikirlerimiz ve uzmanlığımızı en iyi şekilde kullanıyoruz. Şirketinizin öne çıkmasına yardımcı olacak ilgi çekici ve benzersiz içerikler hazırlıyoruz. Geniş bir çerçeveden düşünerek tüketicilerin duygularını ve tepkilerini ortaya çıkaran içerikler oluşturuyoruz. 

Markanız ne olursa olsun hedef kitleyle bağlantı kuran içerik geliştirdiğinizde insanların ilgisini çekmek kolaydır. Markanızı daha cana yakın hale getirerek ortak bir dokunuş veriyoruz. Gönderilerinize anekdotlar ve hikayeler ekleyerek özgün ve iyimser bir tonla benzersiz malzemeler kullanarak içeriğinizin öne çıkmasını sağlıyoruz.

Profilin Optimize Edilmesi

Sosyal medya profilinize ihtiyaç duyulan içeriklerin eklenmesi, görüntülenme ve paylaşılma potansiyelini önemli ölçüde artırır. Daha fazla görüntüleme ve paylaşım elde etmek için içerik profilinizi göze hitap edecek hale getiriyoruz. 

Metin ve renkler, profili tamamlamalı ve duygusal tepkiler uyandıran bir atmosfer yaratmalıdır. Göz alıcı, görsel olarak daha çekici malzeme oluşturmak için grafik ekibimizle iş birliği içinde çalışıyoruz. Bu sayede gönderilerimiz, her yaştan ve farklı demografik özelliklerden bireylerin ilgisini çekmektedir. 

Renkler bilgiye hayat verir ve içerik pazarlamasında harikalar yaratır. Kolayca dikkat çekerler ve herhangi bir düz gönderiyi öne çıkarırlar. Sosyal medya sitelerinizde renkleri kullandığımızda içeriğinizin daha fazla görüntülenme ve katılım elde etme olasılığı daha yüksektir.

Web Sitenize Sosyal Medya Rozetinin Eklenmesi

Bağlantı kurma, internet ve sosyal medya platformlarında ziyaretçi ve erişimi artırmak için kritik öneme sahiptir. Sitenizin dışından gelen yüksek kaliteli bağlantılar, sosyal medya erişiminizin de artmasına yardımcı olur. Aynı zamanda sosyal medya hesabınızın görünürlüğünü artırarak ek beğeniler, takipçiler ve aboneler edinmenize yardımcı olur.

Web siteniz aracılığıyla sosyal medya materyallerinize harici bağlantılar ekleyerek, arama motorlarının siteniz hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlıyoruz. Bu nedenle sosyal medya hesaplarınız için yüksek kaliteli içerikler oluşturarak bu içerikleri yüksek sayfa sıralamasına sahip harici bağlantılar ile eşleştiriyoruz.

Tüm bu işlemler kullanıcıların içeriğinizi çeşitli platformlarda kolaylıkla paylaşmasına olanak tanır. İnsanların büyük çoğunluğunun sosyal medya hesapları açıktır. İnsanların web sitenizdeki sosyal ağ simgesine tıklayarak hesaplarınıza çok daha kolay erişebilirler. Ayrıca, içeriğinizi çeşitli sosyal medya ağlarında kaç kişinin paylaştığını da öğrenirsiniz. Kısaca tüm sosyal ağ bağlantılarıyla sosyal medya platformunuz için herkese açık bir profil oluşturmak, başkalarının içeriğinizi paylaşmasını kolaylaştırır.

Bağlantıların Kurulması

Sektördeki etkili kişilerle iletişim kurarak markanızın sosyal medya fenomenleri arasında fark edilmesini sağlıyoruz. Bu sayede sosyal medya hesaplarınızın ziyaretçi sayısının ve marka bilinirliğinizin artmasını sağlıyoruz. 

İlgili Sosyal Medya Sitelerine Katılmak

Bir sosyal medya sitesinde iyi performans gösteren içerik, diğerinde iyi sonuç vermeyebilir. Birkaç sosyal medya ağından seçim yapabilir ve her biri için içerik hedefleri belirleyebiliriz. Ulaşmak istediğiniz insanlara ve tanıtmak istediğiniz sektöre dayalı bir strateji oluşturmak bu aşamada çok önemli.

İşinizi büyütmenize yardımcı olacak bir marka yaratmak için detaylı planlar yapıyoruz. Bu anlamda sosyal medya içeriğinizi değerlendirip düzenlediğimizde, istediğiniz yanıtı alma olasılığınız çok daha yüksektir.

İçeriklerinizin çeşitli sosyal medya platformlarında nasıl performans gösterdiğine dair tam bir görüş elde etmek için, uzmanlarımız kapsamlı çalışmalar yürütüyor. Bu da hangi platformun nasıl bir içeriğe ihtiyacı olduğu konusunda bilgi edinmemize yardımcı oluyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÜCRETSİZ SEO Denetimi

Size, çözüldüğünde sitenizin sıralamasını iyileştirecek ve web sitenize gelen trafiği artıracak SEO sorunlarını gösteren bir PDF raporu e-posta ile göndereceğiz.